Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
En spiraltrappa av bärnstensfärgat glas leder oss ner till Fin de siècle och det sena 1800-talets idéströmningar där industriellt framställt glas av sömngångaraktigt stelbent karaktär nästan över en natt kom att ersättas av organiska former och slingrande ornamentik hållna i ett dovt färgbad som gled från gult över till orange vidare till rött mot en brun ton som plötsligt drog åt lila för att blåna och sen sluta som grön.
Det är dags för Konstglas - Art Nouveau 2 och även denna gång är det en fröjd av färger och former som väntar oss. Ett utropstecken i samlingen är Emile Gallés vas i glaserat lergods från 1870-talet - en pjäs som med facit i hand förebådade vad som var att vänta. Ett annat är hans glasvas i blått, rosa och grönt med blommande kvistar som för tankarna till japanska körsbärsträd. Den bär en lätthet i uttrycket som är förhållandevis ovanligt inom det franska sekelskiftesglaset. Detta är dock endast två exempel ur en katalog som rymmer hela 48 utrop.
Välkomna!