Crafoord Auktioner Stockholm presenterar konstnären Berndt Wennström. Med ateljé och bas i Södermalm i Stockholm visar nu Wennström upp ett 30-tal verk i olika tekniker.
Wennström föddes 1945 i Stockholm. Han utbildades på Konstfack 1965–1969 och Staffan Hallströms elevateljé 1969–1971. Wennström kom därefter att frekvent synas på den svenska galleriscenen. Separatutställningar i urval: Flamenska Galleriet, Säfstaholms Slott, Grafikens Hus, Galleri Astley, Galleri Eva Solvang, Galleri Uddenberg, Galleri Nord, Oskarshamns Konstförening, Galleri Holm, Galleri 33, Litografiska Museet, Höganäs museum. Konstnärshuset, Galleri Axlund, Galleri Aix, Aguélimuseet, Galleri Aveny, Galleri Heland, Kiruna Stadshus, Galleri Belle, Galleri Prisma.
Berndt Wennström tilldelades även hedersuppdraget att utföra Nobeldiplomen till Kemipristagarna 2017, Fysikpristagarna 2018 och Ekonomipristagarna 2019.
Wennström har även givit ut flertalet böcker.
“En färgstark flanör med öga för cyklar är konstnären Berndt Wennström…Han är bosatt på Söder i Stockholm och det är Södermalms gator och parker han skildrar, fyllda med människor i rörelse. Småstadsstämning i blått och ljust grått, eller knallrött, eller lödigt gult. Vardagens speciella ögonblick som han ständigt går på jakt efter, prövar att återskapa med skiftande färgklanger. ” Recension av Ann-Charlotte Sandelin på Kultursidan.nu, utställning på Galleri Sander, Norrköping 2011.)
Auktion 22 april
Visning må-fr 13-17 samt lö 11-14, Galoppvägen 3, Täby.