Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Crafoord Stockholm presenterar ett 30-tal verk av popkonstnären Petter Thoen.
Thoen (1942) kommer ursprungligen från Norge men flyttade till Sverige och sedan vidare till USA på 70-talet. I USA arbetade han som art director, drev egen reklambyrå och vann många välkända utmärkelser.
Tidigt i sin karriär ritade Thoen skämtbilder och omslag till serietidningar, bland annat Stålmannen och Läderlappen. I sitt konstnärskap lånar han bildspråk från just seriernas värld och förvandlar det till sitt eget konstnärliga uttryck. Han behärskar såväl måleri som grafisk konst och har en enorm precision vad gäller detaljer och färgval.
Petter Thoen har gjort flera stora väggmålningar som finns att se i New York, Los Angeles och Oslo samt i ett flertal internationella konstsamlingar. Hans strävan är att ”skapa ögonblick som får betraktaren att le” och hämtar inspiration från popkonstens pionjärer Warhol och Lichtenstein.
Auktion 26 februari
Crafoord Auktioner Stockholm
Visning måndag-fredag kl. 13-17, lördag 11-14