Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Waldemar Sjölander räknas till gruppen som kallas för Göteborgskolorister, konstnärer med färglyriska drag som studerade för Tor Bjurström på Valand under 1920-talet. Redan 1946 flyttade Sjölander till Mexiko, där han fick sin konstnärliga frigörelse. Som målare, grafiker och skulptör utvecklades han hela tiden mot en större självständighet och egenart, där experimentlustan stod i fokus. I det nya landet kombinerade han sina koloristiska drag med den inhemska färgrikedomen, vilket resulterade i spännande kompositioner med ett personligt uttryck. Hans utveckling från göteborgskolorism mot allt större enkelhet i form och färg visar en dragning åt det abstrakta. För Sjölander var konsten något som levde sitt eget liv. Tiden bestämmer vad som överlever och blir bestående.
Vi vill på Göteborgs Auktionsverk lyfta fram en kolorist, som hamnat lite i skymundan av sina kamrater på målarskolan. Det är ett konstnärskap fyllt av spännande möten och ständig utveckling, ett tudelat liv på två kontinenter. Vi presenterar 47 konstverk i olja och gouache samt litografiska tryck och en skulptur. De spänner från 1940-talet fram till 1980-talet. Välkomna att upptäcka en konstnär med rötterna i Göteborg och livet i Mexiko!