Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Stockholms Auktionsverk Magasin 5 har satt ängsligt polerade och tillrättalagda miljöer på undantag när de nu bjuder oss temat Allmoge. Här har föremålen vandrat i generationer där historiens gång har tillåtits att sätta sina spår i dem. En imitationsbemålad hälsingebyrå med smäckra ben är ett fint exempel på det. En så kallad fästmöräfsa daterad 1847 är ett annat. Och den där takkronan från 1800-talet med åtta ljushållare, är inte den som gjord för ett högst samtida inredningsreportage?
Särskilt fina allmogearbeten är Kers-Erik Jönssons bonader. Detsamma gäller ett bildverk av Johannes Nilsson som en gång i tiden ska ha restaurerats av Nationalmuseum. Utöver det nämnda innehåller auktionen även mån- och slagbord, vettar, brödkorgar, mortlar, sovelfat, en hallstämplad spegel, en fågelbur och en hel del annat.
Välkomna!