Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Visning: Föremålen i denna auktion visas på Nybrogatan 32, Stockholm, 15-20 mars, vardagar 10-18, lördagar 11-16, söndag stängt. Välkomna på visning!
Stockholms Auktionsverk har placerat en väldig magnet på Nybrogatan 32 i Stockholm. Den drar till sig samlare, förståsigpåare och kännare från alla tänkbara hörn. Inte så konstigt då det som presenteras som En betydande samling svensk militaria, är en osedvanligt välkomponerad och sammanhållen auktion med gott om godbitar för den insatte.
Som till exempel ryttmästare Oscar Philipsons uniformsgrupp som inget annat är än ett stycke svensk militärhistoria samlad i ett och samma utrop. Detsamma kan sägas om sabeltaskan från Smålands husarregemente med proveniens överste Gilbert Hamilton och diplomatuniformen en gång tillhörande attaché Gunnar Hägglöf. Förnämliga poster alla tre som välförtjänt auktioneras ut i sällskap med samlingens huvudnummer: Oscar II:s generalsuniform för Livgardet till häst. Men auktionen rymmer mer. Det detaljrika underofficersporträttet i olja från 1800-talets första hälft bör här framhållas, liksom Karl XIII:s sigillstamp och det rikliga utbudet av kartuschlådor, den försilvrade dagbrickan, alla uniformsplanscher, paret koffertar och så allt det där som bara de mest inbitna förstår att riktigt uppskatta.
Välkomna!