Det är en mångtusenårig historia som döljer sig bakom de föremål som nu presenteras av Skånes Auktionsverk under rubriken Orientalika. De är tillverkade som led i eller brott mot traditioner uppkomna i väldiga dynastier som under historiens lopp avlöst varandra, ibland sömlöst, ibland i form av väldiga maktkamper.
Det handlar om asiatisk konsthantverk, ett område som fascinerat och lockat oss under så många år. För svenskt vidkommande tog intresset fart på allvar under 1700-talet då det ostindiska kompaniets praktfulla skepp förde hem te, kryddor, porslin och siden av en kvalitet som fick de välbesuttna att kippa efter andan i sina slott och herrgårdar. Idag är orientalika sedan länge ett samlarområde alldeles oavsett om det gäller tekannor av porslin eller rökelsekar i brons.
Hos Skånes Auktionsverk får vi njuta av lite av varje. Här finns till exempel en Ming-kruka med dekor av artemesia-löv, en praktfull golvvas med figurer och sirliga blommor om livet samt en sittande lama i förgylld brons.
Missa heller inte paret bojaner från 1800-talet i famille verte-färger eller de majestätiska rökelseurnorna i koboltblått. Förutom nämnda poster rymmer temat tallrikar, vaser, snusflaskor, perukstockar, en uttrycksfull kanna med lock i Ishinggods, serveringsfat, ett par synnerligen genomarbetade karmstolar och bra mycket mer.
Välkomna till Skånes Auktionsverk!