Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Mellan åren 1569 och 1801 var Öland vad man kallar en kunglig djurgårdsinrättning, det vill säga ett slags jaktpark för de med krona på huvudet. Det kan låta otroligt men samtidigt är det många genom historien som låtit sig förtjusas av Sveriges näst största ö tillika minsta landskap. 1972 byggdes det en bro från fastlandet så att även husvagnssemestrare lättare kunde falla för "solens och vindarnas ö".
En annan grupp som fattat tycke för ön är konstnärerna. I en lång tradition sällar sig målarna en efter en till en rad av skapare som tolkat de böljande fälten, den ljusblå himlen och de vidsträckta kusterna.
När nu Karlstad Hammarö gör entré på Auctionets plattform är det just med en riklig samling Ölandsmåleri. Och naturligtvis inrymmer den verk verk av landskapets store son Per Ekström. Men även av Arthur Percy, Carl Ryd, Stig Jonzon som varvade Ölandslandskap med Stockholmsskildringar, Nils Kreuger, asketen Axel Kargel, Helge Johansson här representerad av ett franskt 20-talslandskap, Sven Svensson, flera verk av etsaren och målaren Harald Sallberg med många fler. Redan nämnda Arthur Percy är temats centralgestalt med sin friska, mycket blomstrande (inklusive en och annan apelsin) verk i olja. Hans målning Barn med blommor, signerad och daterad Cagnes 1921 utmärker sig särskilt och tillhör tveklöst ett av huvudnumren. Allt som allt borgar det för att fler kommer att låta sig förföras av Öland - och inte minst dess konst.
Välkomna till Karlstad Hammarö Auktionsverk!