Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
För att fira Göteborg 400 år presenterar Stockholms Auktionsverk i Göteborg nu en jubileumsauktion innehållande fyra temaauktioner under namnen Göteborgsmåleri, Göteborgsskolan, Ostindiskt och Göteborgiana. Totalt erbjuds över 200 auktionsposter.
I denna trevliga kvartett är det under rubriken Göteborgsskolan som vi får ett 60-tal smakprov från den moderna erans smyckeskonstnärer i staden. Och det Göteborgsskolans själva ryggrad som svarar för arbetena. Anders och Sven-Erik Högberg samt Cecilia och Karl-Ingemar Johansson - samtliga välbekanta namn inom området - står bakom de ringar, armband, halskedjor och länkar som nu är placerade i Stockholms Auktionsverk Göteborgs montrar. Inom glasväggarna där finns mycket att se men ägna gärna en extra stund åt de tidstypiska konsthantverken från 1960- och 1970-talet där silvret utgör fonden för slipade agater, ametister och sodaliter. Ett diadem i silver och 18 K guld, utfört av Anders Högber är något av kronan på verket i denna fjärdedel av Stockholms Auktionsverk Göteborgs jubileumsauktion.
Välkomna!