I New Yorks konstkretsar, en kändis, ofta beskriven som de amerikanska galleriernas gullegris. I Sverige, en anonym man, född 1967 och uppväxt i det socialistiska och blekingska Sölvesborg.
Hawk Alfredson är en lika udda figur i Sverige som de motiv han väljer att måla upp för oss genom flertalet olika tekniker. Vi har aldrig mötts på riktigt men genom att ha studerat hans konstverk som nu är till salu här på Auctionet, så tycker vi oss veta ganska väl hur hans personlighet presenteras utåt mot andra. I vår värld, den vanliga Svensson-världen som kanske hellre hänger multiproducerade affischer från det stora företaget i Småland på väggarna eller som har X antal oljemålningar med arbetande bönder och stuga vid sjö i garderoberna, så är Hawk någon som drar fantasin till vidare världar. Skulle vi beskriva hans konst så är det surrealistiskt, när han själv beskriver den så är den magiskt realistisk. För det är så han ser den värld han målar upp för oss.
Redan vid sju års ålder deklarerade Alfredson sig att vara konstnär, under tonåren en rebell utanför det förväntade medelklasslivet. Han försökte vidga sina vyer genom en flytt till Stockholm, där han snabbt blev en del av undergroundrörelsen på 1980-talet, samtidigt som han studerade konst på bl.a. Pernbys målarskola. Men när även Stockholm började kännas snävt så gick kosan till New York, där han blev ett namn på allas läppar inom konströrelsen.
Sedan 1990-talets slut har Håkan “Hawk” Alfredson bott på det berömda Chelsea Hotel ihop med sin fru, fotografen Mia Hanson. Han känner sig hemma i USA, skriver han till oss, Sverige blir aldrig ett hem igen. “Men det hade varit underbart att äntligen få ett visst erkännande av mitt livsverk även i mitt hemland”.
I 193 utrop så kan du få möjligheten att göra Hawk ett namn på allas läppar även i Sverige. Du kan ropa in flertalet pubertala teckningar, bevis på hur en konstnär måste prova sig fram. Krokistudier som måste genomlidas på konstskolan. Och flertalet av de där magiska realistiska studierna av ansikten, kroppar, mönster och färger. Är det kanske som han själv citeras i en av konsttidningarna; “the images filter through their own reality. Some see beauty where others can only see pain”. Vad ser du?