Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Ett kurerat urval från temauktionen visas på Nybrogatan 32 i Stockholm
Det som började med två tomma händer blev till ett världsomspännande imperium med swedish meatballs all over the globe. Från den lilla firman i Agunnaryd blev det pennor, postorder, Älmhult, platta paket, inredning av folkhemmet, möbelvaruhus och klassiker på klassiker fram till allt som det är idag när IKEA nu kan fira 80 otroliga år!
Stockholms Auktionsverk är en av gratulanterna och firar högtidligheterna med en omfattande temaauktion som ackompanjeras av ett design talk med Emma Olbers, Lars Bülow, Finn Ahlgren och Li Pamp.
Från att betraktas som en uppstickare, besvärlig konkurrent och under en tid också som pris- och kvalitetsdumpare har IKEA idag en självklar och betydelsefull roll på designscenen. Möbeljätten har på senare år - med all rätt - också kommit att skrivas in i den svenska designhistorien. Fattas bara annat då knappast någon annan aktör kommer i närheten av IKEA:s betydelse för det moderna svenska hemmens inredningsideal.
Hos Stockholms Auktionsverk får vi över 120 exempel på vad IKEA åstadkommit under de senaste 80 åren. Från firmans tidiga era finner vi skåpet Oxford med en touch av bildhuggeri som komplement till det moderna uttrycket. Som ett exempel på danskarnas intåg i IKEA-sortimentet under 1960-talet presenteras två Florens-fåtöljer, formgivna av centralgestalten Erik Wørts. 1970-talet bjuder på ikoner - bäddsoffan Impala jeansfåtöljen Tajt - och betydligt mer udda pjäser - som fåtölj och soffa ur den så väldigt tidstypiska Turo med grönlackerade stålrör. 80-talet representeras av framförallt Niels Gammelgaard och Tord Björklund som med sina insatser förnyade estetiken och färgskalan. Ett paradexempel på just det är Gammelgaards bokhylla Guide som naturligtvis här finns med att ropa hem. Seklets slut, det disparata 90-talet, bjöd på ett par mycket intressanta IKEA-kollektioner. Vi får här smakprov på båda. Det är dels 1700-talsserien som osade kvalitet och som tidigt blev högst gångbar i den kräsna auktionsvärlden, dels möblerna och lamporna marknadsförda under den konstnärligt hållna rubriken PS. Bland 2000-talets godbitar hittar vi Thomas Bernstrands bara så snygga bord Uddebo (ett exemplar ägs av Nationalmuseum) och Marcus Engmans serveringsvagn som med en blinkning till den skandinaviska formhistorien nu rullar in i Stockholms Auktionsverks vardagsrum.
Välkomna!