Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Alladins grotta eller rent av skatterna i Tutanchamons grav?
Nej, det är Kolonns julauktion som inför hela världen rullar ut sitt rika utbud, såsom en röd matta åt alla hugade kunder att beträda. Till tonerna av stämningsfull julmusik och julens förföriska dofter passeras smyckemontern där gnistrande juveler från tillverkare såsom Cartier och Lynggaard, återkastar skenet från julljusens lågor. På julbordet som är dukat med grevlig damastduk från Mörnerska samlingarna, paraderar glänsande silverpjäser och vackra glas i långa rader invid tallrikar ur servisen Flora Danica och Napoleon Ivy, intill bestick från Georg Jensen och Wiwen Nilsson.
Innan förtrollningen bryts och auktionen avslutas med tolv spröda slag från den brännförgyllda, franska bordspendylen är det ännu tid att prova något av vintageavdelningens accessoarer, från Hermes eller Louis Vuitton innan cashmerekostymen från Ralph Lauren synas i sömmarna. De många armbandsuren alldeles intill matchar verkligen stilen vare sig de bär namnen IWC eller Omega. Under Kolonns stora gran prydd med antikt julpynt från gammelmormors trygga tid, ligger klapparna som får ögonen att tindra på både små och stora barn - Märklintåg i långa banor men även en underbar Schweizisk cylinderspeldosa från 1800-talet, med melodier att förgylla de stundande helgerna med. Paketens papper gömmer därtill sällsynta ting som pietra dura från Italien, autografer av skilda storheter som Carl Larsson och The Beatles samt inte minst en nästintill unik strumpstickhållare av silver i senempire. På väg ut ur detta föremålens Shangri-La serverar Kolonns artiga personal förfriskningar från en utsökt bricka märkt Firma Svenskt Tenn och daterad 1932, innan kunderna önskas en God Jul och välkommen åter!