Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

En frisedel som rör import av öl, kan det vara något? Den är signerad Johannes Botvidi och daterad 1618. Ett par fullmakter av Gustav III? Eller kanske Carl August Dohmas rekommendationsbrev för kocken Elias Christopher Ditmar i samband med dennes förestående resa till Pommern 1742?
Kuriosafaktorn är förtjusande hög hos Stockholms Auktionsverk Magasin 5 när de nu presenterar temaauktionen Handskrifter.
Här döljer sig allt möjligt som någon gång under historien låtit sig nedtecknas på papper eller på pergament eller kanske i något enstaka fall även på siden. Konungar varvas med upptäcktsresande, författare och allehanda bortglömda figurer med obsoleta titlar. Plus naturligtvis en hel del moderna kändisar som man faktiskt själv minns. För temat rymmer även autografer av bland andra Lill-Babs, Ingemar Johansson, Frank Sinatra.
Välkomna!