Garpenhus Auktioner vänder åter blickarna över Östersjön när de nu presenterar 55 verk under rubriken Estnisk konst. Endel Köks porträtt av Silvia Leitu kröner denna samling målningar och grafik från i hudsak 190--talets andra hälft. Enligt proveniensen ska den vara utförd 1947 i ett tyskt flyktingläger för estländare efter Sovjetunionens övertagande av Estland. lejt avbildas i gul kavaj mot en turkosgrön bakgrön med hennes röda läppar och hår som kontrasterande färgaccenter. Till temats höjdpunkter hör även Boris Ninemaes lågmält stämda skildringar av livet vid kusten där fiskare lagar sina nät. Från dessa spänns en båge till andra änden av det curerade urvalet där vi finner Jüri Arraks uttrycksfulla figurer. Jämte dessa erbjuds här verk av bland andra Karin Luts-Arumaa, Ville Tops och Silvia Virve Leitu-Tannberg.
Välkomna!