Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Han satt häktad för mordet på Gustav III. Kadetten, kungliga livdrabanten, fänriken, löjtnanten Knut Kurck. En av alla de spännande figurer som rör sig i kulisserna i den svenska historieskrivningen. År 1827, fyra år före sin död, lät han uppföra den nuvarande huvudbyggnaden på Ekensholm, belägen vid norra stranden av sjön Dunkern i Sörmlands län. En minst sagt pampig herrgård med sex saftiga kolonner som möter den som rullar upp mot entrén. Och det är från just denna slottsliknande miljö som Södermanlands Auktionsverk hämtat de föremål som ingår i det över 400 utrop omfångsrika tema som nu presenteras. Med proveniens Ekensholm och släkterna Habsburg, Douglas, Lagerfelt och Stockenström, erbjuds nu ett varierat och omfångsrikt utbud av allt ifrån äldremåleri till skjortknappar i guld, kinesiskt porslin och till och med ett pingisbord. Som sig bör med dylik proveniens återfinns ett flertal koppargravyrer av äldre snitt. Lagom ståndsmässiga är partiet liljemönstrade stolklädslar märkta C.G Adlercreutz. Ett porträtt av Gustav II Adolf utmärker sig. Det gör även den sköldpaddsformade rakskålen från förra sekelskiftet. Den har alla möjligheter att klubbas en bra bit över utrop och är en av många små lustigheter auktionen har att erbjuda. En annan är konfektyrasken från firma Carl J Grafström - precis så där härligt onödig som man vill ha den. En ungersk karmstol för de yngsta bör även den uppmärksammas. Och vem föreställer den österrikiska miniatyrmålningen, daterad 1915? Det finns som ni förstår mycket att förlora sig i. Och jämte det som ovan nämnts är temat fyllt med möbler, konst, glas, porslin och en hel del annat som kan tänkas rymmas i en jättelik herrgårdsmiljö någonstans i det mest pittoreska delarna av Sörmland.