Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Han kan sägas vara den moderna svenska konstens främste skärgårdsskildrare. I otaliga verk - inte minst hans vitt spridda litografier - har han fångat havsbandet med sina öar, kobbar, och skär - konstnären Roland Svensson. Men också kulturhistorikern, geografen och författaren. En mångsysslare med den svenska arkipelagen som sitt kall.
En gång i tiden, i slutet på 20-talet, var han springpojke vid Enskilda banken i Stockholm. Där blev han kvar några år innan han 1931 skrev in sig vid Blombergs målarskola. Det blev starten på en konstnärskarriär som skulle komma att vara livet ut. Åren 1934-40 gick han som elev vid Konsthögskolan i Stockholm. 1940 var också året han debuterade som bokillustratör. Den som rör sig i antikvariska miljöer kan ibland få syn på hans bokomslag till Sven Barthels Cykloncentrum. De 189 sidorna pryds av ett skärgårdsmotiv med kustnära växter i förgrunden och havet lugnt väntandes längre bak i bilden, allt hållet i en för Roland Svensson typiskt blek färgskala.
Hos Stockholms Auktionsverk Magasin 5 möter vi honom som just uttolkare av de miljöer där havet slår emot klipporna och där gamla bogserbåtar vilar ut efter krävande dagar på sjön. Det är inget insmickrande sockersött tillrättaläggande vi ställs inför. Många gånger ligger snön tung på de blad som tryckts på färgade kalkstenar. I "Januaridag Möja" ligger exempelvis temperaturen under nollan med bitande vind. Å andra sidan kommer vi inpå knuten till "Antegubbens stuga" en afton då just det där ljuset som om och om igen beskrivits som både magiskt och nordiskt och som i generationer lockat människor ut till havsbandet.
Det curerade urvalet omfattar drygt 100 utrop och illustrerar mer än väl Roland Svenssons bredd.
Välkomna!