Axel och Erik Olson - verk på papper
Bröderna Axel (1899-1986) och Erik (1901-1986) växte upp i Halmstad. Tillsammans med sin kusin Waldemar Lorentzon bildade de konstnärsgruppen Gnistan 1915. De debuterade på en amatörutställning i Halmstad 1919.
1923 flyttade Axel till dåtidens kulturella metropol, Berlin. Där studerade han tillsammans med Franciska Clausen för den ryske skulptören och kubisten Alexander Archipenko. Axel blev bekant med kontinentens avantgardemåleri så som kubism, futurism och konstruktivism. Den aktuella auktionen visar en modellstudie från denna period.
1919 kommer Erik i kontakt med konstkännaren Egon Östlund och konstnären Gösta Adrian-Nilsson (GAN). Mötet påverkade honom starkt, då de stöttade Erik och vidgade hans horisonter mot Europa. 1924 reste kusinerna Erik och Waldemar i sin tur till Paris, som då var Europas konstcentrum. De kom att ingå i Fernand Légers första elevkull med studier på Académie Moderne. Crafoord kan presentera tre studier signerade och daterade -24.
1929 var bröderna Axel och Erik Olson med och bildade Halmstadgruppen, där även Sven Jonson, Waldemar Lorentzon, Stellan Mörner och Esaias Thorén ingick. Medlemmarna i gruppen var under 1920-talet kubister och introducerade surrealismen i Sverige under 1930-talet. Halmstadgruppen höll samman i femtio år, fram till Mörners död 1979.
Axel och Erik finns båda representerade på bland annat Moderna museet och Nationalmuseum i Stockholm.
Auktion 23 maj
Crafoord Auktioner Stockholm