Varje nedtecknat ord är ett avtryck satt i den här världen. Ett sätt att göra sig förstådd, ett spår av liv men också ett spår att följa, även om det ibland nosas upp 1 000 år i efterhand. Och denna gång följer vi med hjälp av Stockholms Auktionsverk Globen spåren på några hundra års avstånd i temat 1000 år av skrivna ord - del 1.
Här får vi ta del av handskrivna texter, fragment, inkunabelblad samt ett och annat träsnitt tillkomna under ett millenium av skrivna ord. Bokmalar bör onekligen göra sig besvär. Men en hel del andra också, för här är ämnesområdena vitt spridda med allt ifrån 1500-talspolitik och Gustav Vasas bibel till handskrivna blad ur koranen. Fragment av en italiensk mässbok från 1100-talet hör till höjdpunkterna liksom ett breviarium från 1300-talets Bologna.
Auktionens samtliga nummer kommer ur John Ingels imponerande samling. Kulturprofilen och samlaren John Ingels var en man med många strängar på sin lyra, men just skrivkonstens historia var det område han brann starkast för. Hans folkbildande ambition har resulterat i flera utställningar och föreläsningar genom åren, men den avgörande startpunkten för samlingen var de år han reste runt i världen som reseledare och kulturguide – med drivkraften att samla ihop så mycket han bara kunde av det som har med skrift och tryck att göra. I hopp om att väcka ett historieintresse hos unga och vuxna hemma i Leksand.
När den omfattande samlingen nu kommer att gå under klubban online delas den upp i två olika delar och rymmer alltifrån inbundna böcker till unika handskrivna blad.
Samlingen är huvudsakligen förvärvad under Ingels resor runtom i Europa – där Jerusalem, London och Rom var viktiga fyndplatser. Handskrifterna och böckerna är i de flesta fall väl dokumenterade med inköpstillfälle och i vissa fall även med ägarhistorik samt korrespondens med akademisk expertis på olika lärosäten för ytterligare bedömning.