Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Ett sprakande utbud av klassiker och sällsynta pjäser står till buds när Crafoord Auktioner i Stockholm presenterar Design Sale. Inför sommaren har de samlat högkvalitativa föremål av både svenska och internationella storheter och kryddat urvalet med några svårfångade godbitar.
Pablo Picassos fat med gethuvud i profil, tillverkat 1950 i en upplaga om 50 exemplar är något alldeles extra. Detsamma kan sägas om den imponerande uppsättningen (135 delar!) av Johan Rhodes bestickservis Acorn, utförd i Sterlingsilver av firma Georg Jensen. Jämte dessa utmärker sig även Josef Franks runda Diplomat-bord med rotfanerad skiva, idag en eftersökt klassiker på auktion.
Missa heller inte Bruno Mathssons Maria Flap, de tre Ariet-fåtöljerna av Arne Norell eller Vicke Lindstrands effektfulla Höst-vas. Skrivstället från Svensk Tenn kan överraska. Det är stämplat 1929, minst sagt sällan förekommande på marknaden och krönt av en figur som bör kunna locka köpare. Men det finns fler bubblare. Välkomna att nu upptäcka dem!