Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Tänk er 1820-talets Paris. Napoleon har just gått ur tiden och från Tyskland flyttar en man som i den franska huvudstadens Boulevardkvarter etablerar en liten rörelse. Historien har berättats många gånger förut. Men tål upprepning gör den och när det nu börjar närma sig 200 år sedan modehuset Hermès födelse kan man lätt förstå att fascinationen liksom aldrig riktigt vill lägga sig. Hos Stockholms Auktionsverk får vi nu njuta av 65 exempel på det som man nästan alldeles särskilt förknippar Hermès. Nämligen sidenscarfarna med sina intrikata, detaljrika, överraskande, färgstarka, högklassiga motiv som tycks finnas för varje smak.
Är man exempelvis på Montgolfier-humör och planerar uppstigning i sommarhimlen medelst ballong kanske mönstret "Les Folies Du Ciel" mot hallonröd botten är det perfekta valet. Väntar tyngre skogsarbete är måhända "Chevaux de trait" ett bättre alternativ. Och står man inför en högtidlig afton i förgyllda salonger, ja då måste det nästan bli "Versailles le pavé dv Roy".
Eller varför inte något helt annat?
Välkomna till Stockholms Auktionsverk!