Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Det är en mångtusenårig historia som döljer sig bakom de föremål som nu presenteras av Skånes Auktionsverk under rubriken Orientalika. De är tillverkade som led i eller brott mot traditioner uppkomna i väldiga dynastier som under historiens lopp avlöst varandra, ibland sömlöst, ibland i form av väldiga maktkamper.
Det handlar om asiatisk konsthantverk, ett område som fascinerat och lockat oss under så många år. För svenskt vidkommande tog intresset fart på allvar under 1700-talet då det ostindiska kompaniets praktfulla skepp förde hem te, kryddor, porslin och siden av en kvalitet som fick de välbesuttna att kippa efter andan i sina slott och herrgårdar. Idag är orientalika sedan länge ett samlarområde alldeles oavsett om det gäller tekannor av porslin eller rökelsekar i brons.
Hos Skånes Auktionsverk får vi njuta av lite av varje. Här finns till exempel en Ming-kruka med dekor av artemesia-löv, en praktfull golvvas med figurer och sirliga blommor om livet samt en sittande lama i förgylld brons.
Missa heller inte paret bojaner från 1800-talet i famille verte-färger eller de majestätiska rökelseurnorna i koboltblått. Förutom nämnda poster rymmer temat tallrikar, vaser, snusflaskor, perukstockar, en uttrycksfull kanna med lock i Ishinggods, serveringsfat, ett par synnerligen genomarbetade karmstolar och bra mycket mer.
Välkomna till Skånes Auktionsverk!