Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Ett tag kunde man knappt sätta foten innanför en kyrkport utan att möta ett färskt verk av Gunnar Torhamn. Under tre decennier utförde han målningar på altartavlor, triumfkrucifix, predrikstolar, väggar och tak i kyrkor runt om i Sverige. Han var då en uppmärksammad monumentalmålare med uppdragsgivare från Malmö till Luleå.
Bakom sig hade han studier vid Kungliga Konsthögskolan. Vid två tillfällen tilldelades han Konstakademiens Kungliga medalj och av samma institution erhöll han även ett betydande resestipendium. I auktionsvärlden är han idag mest känd för sitt stafflimåleri där vi som betraktare många gånger ställs inför gestalter inbegripna i sina dagliga värv. Inte sällan skildras fiskelägen där vi möter människor i både arbete och vila. Men när Gomér & Andersson Nyköping nu presenterar 37 utrop med verk av honom är det främst Gunnar Torhamn monumentalmålaren som står i fokus. Vi får komma tidigt in i processen och kan njuta arbeten i det lilla formatet i form av skisser, teckningar och akvareller. En post med fotografier, artiklar, glasplåtar och etsningar sticker ut. Liksom en skiss till en affisch för Bonniers obligationsavdelning. Allt som allt rör det sig om hundratals skisser m.m. grupperade i 37 utrop.
Välkomna att möta Gunnar Torhamn i hans arbete!