Olof Hermelin (1827-1913) var far till Tryggve Hermelin (1856-1951) vilka båda studerade vid Konstakademien i Stockholm. Olof Hermelin var en viktig person i det kulturella livet och var en del i Opponentrörelsen. Samtidigt som han hade en konstnärlig karriär drev han även gården Österby utanför Eskilstuna. Olof Hermelin förespråkade gärna det franska friluftsmåleriet och blev framgångsrik som utövare men också som lärare åt bl.a. Axel Borg. Georg Nordensvan beskrev Olof Hermelin som “ingen grön yngling, ingen skrikhals och excentriker, utan han var en lugn och vaken iakttagare”. Tryggve Hermelin kombinerade det konstnärliga värvet med tjänster inom b.la. Lantförsvarsdepartementet. Som konstnär verkade Tryggve Hermelin nästan uteslutande i akvarell, främst landskapsstudier. Han gick även i skola för grafikerna AT Gellerstedt och Axel Tallberg, hos vilka han kom att bli skicklig på att föra över sina älskade landskap till etsningar.
Eugéne Hermelin (1865-1925) hade ingen konstnärlig utbildning men anlag fanns och han beskrevs av sin samtid som något av en bohem (som hade en tam räv i koppel på gården). Som äldste son tog han över fideikommisset Noor men att driva detta var inget som Eugéne prioriterade. Istället ville han resa, helst till Italien, och 1917 kom fideikommisset att bli ämne för en tvist pga av vanskötsel. I den föreliggande auktionen kommer alla föremål från familjen Hermelin och det finns två föremål från familjen - en akvarell samt en skissbok som har tillhört Eugéne.