Sedan länge har vi levt i en tid av massproduktion. Ända sedan 1800-talets mitt, och industriella revolutionens begynnelse, har det funnits rörelser som motverkat samhällets slit och släng-mentalitet. Idag är intresset för hantverk, massproduktionens motpol, starkare än någonsin. Kanske är keramiken vårt mest mänskliga hantverk. Av handen formade kärl i lergods, porslin eller stengods, och täckta i rinnande, närmast levande glasyrer.
I urvalet som Crafoord Auktioner Stockholm presenterar märker man det hantverksmässiga bakom varje föremål. Auktionen inkluderar keramik från tidigt 1900-tal till samtiden. Wilhelm Kåge representeras av en rad föremål i konstgods-serien ”Argenta”. Stig Lindberg deltar med unikt stengods, fajanser och en ”Springare” från Gustavsbergs studio. Bland höjdpunkterna finns en stor vas av Josef Ekberg som fullkomligt andas jugend, dekorerad med druvklasar i sgraffito-teknik. Inte heller ska man missa praktfatet av Hertha Hillfon, Gocken och Lisbeth Jobs kannor från 1930-talet eller Sylvia Leuchovius unika och ovanliga föremål från Rörstrand. Värda att nämna är fatet och skålen av japankfödda Emi Fujii, vars keramik är sällan förekommande på auktionsmarknaden.
Välkomna till Keramik i mars!