Ett nyupptäckt verk av Tove Jansson. Alexander Roslins porträtt av prinsessan Maria Felice Colonna - utställt på Nationalmuseum 2008. Och Pablo Picassos mycket eftertraktade litografi ”Femme assise". Crafoord Auktioner öppnar 2024 alldeles särdeles starkt!
Under rubriken Evening Sale presenteras 46 konstverk - måleri, grafik och skulptur - av förnämlig kvalitet. Ett dryga metern långt paradverk av Axel Wallenberg samsas här med två alster av GAN, lika många akvareller av Lars Lerin och en osedvanligt charmig Pelle Åberg. Carl Kylbergs Den eviga sådden är ett sprakande stycke svensk modernism och kanske något för ett museum som önskar lite fart och kraft på väggarna. Välkomna att botanisera i en katalog med det bästa i flera prisklasser - välkomna till Crafoord Auktioner Stockholm!