Kategorin Leksaker rymmer en salig blandning av leksaker och samlarföremål. Här finns mekaniska leksaker, dockor och dockhus, modellbilar, serietidningar och mycket mer.
Kategorin Leksaker rymmer en salig blandning av leksaker och samlarföremål. Urvalet är brett och rymmer mekaniska leksaker, dockor och dockhus, modellbilar, serietidningar och mycket mer.
Historiskt går det att spåra leksaker långt tillbaka i tiden. Från det antika Grekland finns lämningar i form av tämligen avancerade leksaker. Området har hand i hand följt samhällsutvecklingen och tekniska framsteg inom industrin har inspirerat leksakernas utformning. Under 1900-talets första hälft dominerade Tyskland och Japan leksakstillverkningen. Modeller av plåt blev enormt populära. På det följde plasten och alltmer leksaker med elektroniska funktioner.
Efterfrågade leksaker på auktion idag är Barbie-dockor, Steiff-nallar, Star wars-relaterade pjäser, Kalle Anka-tidningar, samlarbilder, Märklin-tåg, gunghästar och trampbilar.
I Auctionets arkiv återfinns flera välhållna exemplar av det första numret av Kalle Anka & Co, butiksskyltar från 1980-talet föreställande huvudkaraktärerna i Star Wars, biskvidockor från Schmitt & Fils och mycket mer.
Avbevaka sökningBevaka sökning