Kategorin speglar rymmer modeller i varierande utföranden, från skilda epoker och i en mängd olika material. Här ryms antika modeller i barock och rokoko, liksom elenganta speglar i Swedish grace och folkhemmets varianter med ramar av teak eller ek.
Kategorin speglar rymmer modeller i varierande utföranden, från skilda epoker och i en mängd olika material. Här ryms antika modeller i barock och rokoko, liksom eleganta speglar i Swedish grace och folkhemmets varianter med ramar av teak eller ek. De första speglarna kan spåras till det forntida Egypten och länge förblev speglar en lyxvara. I samband med industrialiseringen sjönk tillverkningskostnaderna och speglar kunde bli var mans egendom.
Till de mest eftersökta modellerna hör förgyllda speglar och spegellampetter i rokoko eller i gustavianskt utförande, speglar från Firma Svenskt Tenn samt modernt hållna speglar från efterkrigstiden.
I Auctionets arkiv finns en spegel med kraftiga organiska former, ritad av Antoni Gaudí. Där hittas även praktfulla speglar i karolinsk barock, utförda av Burchard Precht samt flera av förnämsta spegelfabrikörerna i Stockholm under 1700-talet såsom Johan Åkerblad och Niklas Meunier. Bland tidigare försäljningar ses även speglar av Estrid Ericson, Josef Frank, Erik Höglund och många fler.