Moderna & Nutida - Speglar på Stockholms Auktionsverk Fine Art

Moderna & Nutida

tisdag 16 november 2021 kl. 07:00 EST (1 - 393)
onsdag 17 november 2021 kl. 07:00 EST (400 - 609)

Hjärtligt välkomna till höstens Moderna och Samtida auktion på Nybrogatan 32.

Auktionen innehåller ett brett urval av moderna designklassiker från 1900- och 2000-talet, där bl.a. Edvin Öhrströms ikoniska arielvas Flickan och Dockan från 1939 och Eva Hilds organiska skulptur från 2006 utmärker sig. Vi välkomnar dig också att botanisera bland vackra möbler och belysningsföremål samt en ovanligt fin samling mattor från Märta Måås-Fjetterström. Konstavdelningen inrymmer en stor avdelning med internationell grafik av hög kvalitet från konstnärer såsom Pablo Picasso, Tom Wesselman, Christo och Roy Lichtenstein. Den svenska avdelningen inrymmer framstående verk av de svenska modernisterna och koloristerna, samt en samling modern konst med proveniens kulturprofilen Arne Söderström. Missa heller inte den unika cigarrhumidoren från Partágas i Cuba, signerad av ingen mindre än Fidel Castro.

Auktion tisdagen den 16 november med start kl 13.00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Möbler, belysning, speglar och diverse 1–175
Mattor 176–231
Silver 232–276
Smycken 277–285
Glas 286–346
Keramik 347–393

Auktion onsdag den 17 november med start kl 13:00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Svensk & Internationell konst, grafik, skulptur samt foto 400–610

För telefonbud vänligen maila till fineart@auktionsverket.se

Avgifter och auktionsvillkor

Köparprovision
22,50 % (Ink. moms.)

Observera att ångerrätt inte gäller på slagauktioner. Läs mer.

FiltreraFiltrera och sortera