När det nederländska auktionshuset Art and Design Auctions nu gör sin entré på Auctionet är det med 246 nummer internationell design. Varsågoda att bläddra i ett överflöd av färg och form från 1900-talets alla epoker. Här bjuds stålrörsmöbler från den tidiga modernismen, lampor hämtade ur space age-eran och såklart en hel del design från 1950-talet. Kändistätt är det också. Här finns formpärlor från Arne Jacobsen, Harry Bertoia, Marcel Breuer, Gino Sarfati, Grete Jalk, Christian Dell och Philippe Starck. Och många fler.
Italienska Aldo Tura är representerat med ett par föremål, däribland en serveringsvagn med lackat, rödfärgat getskinn. Från Tacman kommer en Dog Lamp i gult och rött och anrika Knoll svarar för en soffgrupp av Tobia Scarpa. Detta några smakprov ur Art and design auctions fylliga premiärkatalog.
Välkomna!