Nytt år betyder påfyllda bokhyllor hos Crafoord Auktioner i Lund. Välkomna till 2023 års första temaauktion med böcker och autografer. Som tidigare är utbudet varierat och här ryms gammalt och nytt, tunt och smalt inom alla möjliga ämnesområden.
En av titlarna lyder "SVENSK FAUNA HANDBOK FÖR INSEKTS-SAMLARE", en klassiker från 1831 inom området. Jämte den ses sex volymer ur "Konung Gustaf III:s skrifter i politiska och vittra ämnen; tillika med dess brefvexling", ett matigt tillskott för alla bibliotek med slagsida åt 1700-talets politiska liv.
För den som roas av mordgåtor med filosofiskt anslag rekommenderas Umberto Ecos signerade klosterdeckare Rosens namn.
Bland autograferna utmärker sig de fyra Beatles-medlemmarna vars signaturer påpassligt fångades en höstdag år 1963.
Ovan nämnda blott enstaka aperiitifer. Välkomna att bläddra i hela katalogen!