Då är det äntligen dags för Höstens vapenauktion på Stockholms Auktionsverk Magasin 5.
Flera attraktiva blankvapen ropas ut. Bland annat en amiralitetsvärja från 1600-talets andra hälft, två äldre korgrapirer samt ett så kallat soldatsvärd modell 1653.
Auktionen erbjuder även slag- och flintlåspistoler i flera varianter och en Blunderbuss märkt East India Co.
Över 80 nummer finns att beskåda.
Bland kuriositeterna finner vi ett fäste i bergkristall och ett tyskt kruthorn med många hundra år på nacken. Utöver detta erbjuds allehanda militaria i form av akvareller, planscher och bokverk.
Välkomna!