Kategorin Väggur uppvisar en varierad flora av nya och äldre modeller. Här hittas alltifrån 1700-talets förgyllda pendyler i rokoko till 1900-talets modernt hållna modeller i porslin och metall.
Kategorin Väggur uppvisar en varierad flora av nya och äldre modeller. Här hittas alltifrån 1700-talets förgyllda pendyler i rokoko till 1900-talets modernt hållna modeller i porslin, metall och plast. Till de mer efterfrågade fabrikaten hör Junghans, Gustav Becker och Lenzkirch. I det sistnämnda fallet söks modeller rikligt utsmyckade med bronser. I Auctionets arkiv återfinns bland annat en gustaviansk väggpendyl signerad Johan Gladman, lodregulatorer i nyrenässans och en Rolex Oyster Perpetual Date, GMT-Master II med diametern 38 cm, endast avsedd för marknadsföring.
Avbevaka sökningBevaka sökning