Kategorin Diadem omfattar diadem, tiaror, kammar, kronor och hårsmycken. Här varvas briljantprydda diadem i guld eller vitguld med brudkronor i silver med bergkristall.
En betydande del av kategorin upptas av hårkammar i vitt skilda utföranden.
Diademet har en månghundraårig historia. Tidigare användes ordet för att beskriva ett slags pannband avsett som smycke för både män och kvinnor. Till de mest berömda diademen i Sverige hör Kröningsdiademet (även benämnt det brasilianska diademet). Det bärs återkommande av drottning Silvia vid statsbesök.
Många av de brudkronor som säljs är svensktillverkade under 1900-talet. Materialet är som regel silver, emellanåt förgyllt. De är ofta utförda av erkända silversmeder såsom Wiwen Nilsson, Gustav Dahlgren och firma Cecon.