Ruders Egendom är ett av Sveriges mest sägenomspunna och inflytelserika herresäten. Nu kan Crafoord Auktioner Stockholm presentera en utmärkt samling tidsenliga antikviteter från dess salonger.
Den vackra herrgården Ruders Egendom med sin harmoniska gårdsbild och vitputsade, flygelflankerade huvudbyggnad om 500 kvadratmeter härstammar från 1600-talet och har varit hem åt adliga släkter som Dyrssen, Fock, Wulfvenstierna, Silfverstråle och Björnberg. Det är ingen vild överdrift att påstå att de flesta i trakterna runt Tibro – med Karlsborg, Hjo, Skövde och Tidaholm – väster om Vättern har någon form av relation till den. Kanske har de hållit dop där, gått på bröllop, hyllat en 50-åring eller trimmat kontorets ledord på konferens. Egendomen har också varit en betydande arbetsgivare. Som mest hade gården tusentals hektar skog, åker och betesmark, höll djur och hade ett flertal utgårdar.
Efter en omsorgsfull renovering har Ruders Egendom de senaste åren varit ett boutiquehotell med modern komfort och historisk tyngd i regi av Bengt Knaust. Där har han kunnat knyta ihop sin familjs historia (anrika Hotel Knaust i Sundsvall) med sitt eget livslånga samlande på möbler från 1700- och 1800-talen, huvudsakligen genuina gustavianska arbeten, som blev hotellets självklara inredning.
Nyligen såldes Ruders Egendom. Crafoord Auktioner Stockholm har anförtrotts det hedersamma uppdraget att förmedla herrgårdens möblemang. I centrum står gustavianska och sengustavianska möbler och ljuskronor. Det här är en föredömlig kollektion klassiska antikviteter vars prominenta proveniens andas både adelshistoria och grand hotel-arv.