Bl. a. Liwin, Zacharias. Kyrkostötoschopia Sæbyensis eller Eric Jonssons, kyrko-wäktares, brofogdes, samt orgel-trampares, lefwernes beskrifning. Första delen. (Allt som utkom.) J, B. Blume, Norrköping, 1781. 4:o i ett möjligen samtida skavt halvfranskt band. Första bladet saknas, och förekommer handskrivet. Frontespisen är lagad och fläckad. Inlagan lagerfläckad. Med grav. frontespis och 3 helsides kopparstick.+ Kappråckens Förswar Uti en Rättegång...af Le Chevalier de Schantz. Wexjö, 1786. 4:o i ett äldre pappersomslag. Vattenfläckad på slutet. + Beskrifning öfwer Hardemo Socken uti Nerike af Gustaf Bernhardt, Strengnäs, 1818. Utan omslag. Med graverad karta. + Resa genom Abyssinien...af herr Poncet. Stockholm, 1781. 8vo i ett slitet och fläckat blått pappersomslag. Totalt 5 vol.
Slitage, fläckar. Skador.
Slitage, fläckar. Skador.
Visningstider
Söndag 28 maj kl. 12-16
Onsdag 31 maj kl. 14-18
Torsdag 1 juni kl. 14-18
Fredag 2 juni kl. 14-18
Lördag 3 juni kl. 10-12