Försök til Swänska Skalde-Konstens uphielpande, eller Samling af utwalda Swänska Rim och Dikter I-VI. (I:1-3 + II:1-3). Komplett.
B. G. Schneider, Stockholm, 1737-38. 4o i ett samtida lite skavt halvfranskt band med förgylld rygg och ryggtitel och stänkta pärmar. Med C. F. Pipers namn förgyllt på främre pärm och Gustaf Berndtssons exlibris på främre pärms insida. Äldre handskriven not och ett par små stämplar på första titelsidan. Ren inlaga. Betraktas som den första svenska diktantologin.
Visningstider
Söndag 28 maj kl. 12-16
Onsdag 31 maj kl. 14-18
Torsdag 1 juni kl. 14-18
Fredag 2 juni kl. 14-18
Lördag 3 juni kl. 10-12