125. PER HASSELBERG. "Snöklockan" (La Perce-Neige), vit carraramarmor. Replik utförd 1887.

125. 3417681. PER HASSELBERG. "Snöklockan" (La Perce-Neige), vit carraramarmor. Replik utförd 1887.

Signerad och daterad P. Hasselberg Paris 1887. Höjd ca 86 cm.

Proveniens
Inköpt på Fahlnaes konsthandel, Göteborg 2014.

Smärre nagg.

Per Hasselberg (1850–1894)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens

Smärre nagg.

Per Hasselberg (1850–1894)

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Kvalitetsauktion våren 2024

Med stor glädje presenterar vi på Göteborgs Auktionsverk vårens Kvalitetsauktion Säsongens utvalda. Göteborgskoloristerna är representerade med flera namn och Inge Schiöler med tio konstverk i både olja, gouache och pastell. Västkusten är även representerad av konstnären från Fiskebäckskil, Carl Wilhelmson, med den finstämda Aftonbilden av Elna och dottern Ana från 1914. Skulpturen "Snöklockan" står majestätiskt i kritvit carraramarmor, utförd av Per Hasselberg i Paris 1887. För samlaren av glaskonst finns tillfälle att förvärva ett unikt Janushuvud av Bertil Vallien eller skulpturen "Maria", som ritades till altarskåpet i Växjö Domkyrka. Från Herman Bergmans konstgjuteri kommer ett par uttrycksfulla tidstypiska ljushållare i art déco ritade av Hjördis Nordin Tengbom 1926. Av den emigrerande konstnären Gustaf Tenggrens hand har vi en dramatisk tidig olja, utförd 1918-19, föreställande en kung och en varulv i natten. Stilren skandinavisk design, smycken och armbandsur är fler kategorier att upptäcka.

Välkommen att utforska katalogen och alla unika föremål. Mycket nöje önskar vi på Göteborgs Auktionsverk!

Visning från lördag 25 maj. Vi har öppet måndagar kl.13-19, tisdag-torsdag kl.13-17 och fredag-lördag kl.11-15 samt auktionsdagen kl.13-15.
Vi kan även erbjuda enskild visning - anmälan sker till info@goteborgsauktionsverk.se eller på telefon 031-7047700.

Auktion måndag 3 juni med start kl. 15.00.

Antal besök: 2 892