Färgträsnitt, 1909, tryckt på tunt papper, signerat med blyerts. Konstnären har signerat på baksidan, och motivet ses därför spegelvänt. Det tunna papperet bidrar till att färgen nästan helt tränger igenom och skillnaden i färgintensitet och tryckkvalitet är mycket liten. Det är möjligt att Thesleff varierade att signera detta träsnitt på olika sidor då Bäcksbacka omnämner att monogrammet ET är 'omvänt' (på det här aktuella exemplaret rättvänt).
Bild: 9,5 x 9,7 cm.
Blad: 12,4 x 11,3 cm.
Jmf med exemplar tryckt i svart i Ateneums samlingar med inköpsnummer 1.1.1915, C III B II 109.
PROVENIENS
Gåva direkt från konstnären till konstnären Gerd Rissler (1909-1996) samt dennes faster Annie Rissler, därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR
Bäcksbacka No 2.
Veck längs med bladets övre och nedre kanter. Färgerna mycket välbevarade. Ej ramat.
Bild: 9,5 x 9,7 cm.
Blad: 12,4 x 11,3 cm.
PROVENIENS
LITTERATUR
Bäcksbacka No 2.
I visningen av vårens stora auktion Klassiska & Asiatiska samlas föremål från Ming-dynastin fram till Carl Milles 1920-tal – och allt spännande som ryms däremellan. Föremål som inte bara bär på sina egna historier, utan även säger någonting om människorna som en gång tillverkade och levde med dem. Årstafrun Märta Helena Reenstiernas kabinettskåp, Marc Chagalls livsbejakande målning ”L’envolée Magique” samt Alma Pihls utsökta lilla vinterägg från firma Fabergé i Sankt Petersburg. Nu har de samlats i Stockholms Auktionsverks auktionskatalog och väntar på att få fortsätta sina resor genom tiden.
AUKTIONSORDNING
Tisdag 11 juni, start kl. 10.00
Asiatisk konst och konsthantverk 1-186
Tisdag 11 juni, start kl 13.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 187-376
Svenskt äldre måleri och teckningar 377-393
Old Masters 394-430
Onsdag 12 juni, start kl. 10
Silver och preciosa 431-494
Kuriosakabinettet 495-541
Antika möbler 542-655
Orientaliska mattor & textilier 656-699
Smycken 700 - 782
Klockor 783 - 785