308. CARL MILLES. "Flicka med fallande löv".

CARL MILLES. "Flicka med fallande löv".
308. 2637327. CARL MILLES. "Flicka med fallande löv".

Grönpatinerad brons, höjd 108 cm, inklusive träsockel 198 cm. Signerad Carl Milles. Med gjutarstämpel Herman Bergman fud.
Även numrerad No.1 samt daterad 19x1 (1951)

”Flicka med fallande löv” är en fristående variant av en av kvinnogestalterna som omringar Orfeus i fontänskulpturen vilken vi kan se på Hötorget i Stockholm.
Redan på 1920-talet beslutades det om en omdaning av Hötorgsområdet och arkitekten Ivar Tengbom gavs i uppdrag att uppföra ett nytt konserthus vilket har kommit att bli sinnebilden för Swedish Grace. 1925 utlystes en tävling av Daneliusfonden gällande utsmyckningen framför konserthuset och tanken var att en stor skulptur skulle pryda Konserthusets entré mot Hötorget. Carl Milles lämnade in två förslag. Det ena förslaget, kallat ”Musiken”, valdes men det dröjde ända till 1935 för Stockholms stadsfullmäktige att slutligen tilldela Milles uppdraget . Fontänskulpturen ”Orfeusgruppen”, som också kallas ”Orfeusbrunnen”, kom att gjutas hos Herman Bergmans konstgjuteri i Stockholm och var ett långdraget projekt som slutligen stod klart år 1936.

Valet av Orfeus som motiv torde ha varit självklart för Milles att placera framför ett konserthus. Som stor kännare av antik konst och litterära verk passar myten om Orfeus som med sin lyra kan tämja vilda djur, få floder att stanna och flytta bergen närmare för att bättre höra, helt perfekt. Den sex meter höga huvudgestalten Orfeus svävar i luften och med lyrans makt lyfter han gruppen som omringar honom vilket kan tolkas som musikens kraft att lyfta oss upp mot det gudomliga från det vardagliga livet.

”Flicka med fallande löv” har många av de kännetecken som Carl Milles 20-talsproduktion som det slanka och eleganta kroppsspråket och det stiliserade lövet. Flickans ansikte har mycket stark inspiration från de arkaiska skulpturerna som Milles studerade periodvis. Carl Milles koncipierade denna skulptur år 1936, vilken också återfinns i samlingarna på Millesgården i Stockholm i materialet silvertenn.

Anlupningar, bortfall av patinering. Rispor.
För vidare information, kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.se

Loss of patina in a few areas (see images for additional information), two scratches on the back of the left leg, uneven patina on the inner thighs, one area with loss of patina on the stomach exposing the original cast.

Carl Milles (1875–1955)

Slagauktion

Klassiska & Asiatiska våren 2024

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Carl Milles (1875–1955)

Slagauktion

I visningen av vårens stora auktion Klassiska & Asiatiska samlas föremål från Ming-dynastin fram till Carl Milles 1920-tal – och allt spännande som ryms däremellan. Föremål som inte bara bär på sina egna historier, utan även säger någonting om människorna som en gång tillverkade och levde med dem. Årstafrun Märta Helena Reenstiernas kabinettskåp, Marc Chagalls livsbejakande målning ”L’envolée Magique” samt Alma Pihls utsökta lilla vinterägg från firma Fabergé i Sankt Petersburg. Nu har de samlats i Stockholms Auktionsverks auktionskatalog och väntar på att få fortsätta sina resor genom tiden.

AUKTIONSORDNING

Tisdag 11 juni, start kl. 10.00
Asiatisk konst och konsthantverk 1-186

Tisdag 11 juni, start kl 13.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 187-376
Svenskt äldre måleri och teckningar 377-393
Old Masters 394-430

Onsdag 12 juni, start kl. 10
Silver och preciosa 431-494
Kuriosakabinettet 495-541
Antika möbler 542-655
Orientaliska mattor & textilier 656-699
Smycken 700 - 782
Klockor 783 - 785

Antal besök: 8 961