263. MARC CHAGALL. EFTER. "Maternité".

MARC CHAGALL. EFTER. "Maternité".
263. 3245347. MARC CHAGALL. EFTER. "Maternité".

Färglitografi, 1954, av Charles Sorlier efter Marc Chagall.
Signerad med blyerts och numrerad 220/300.
Utgiven av Galerie Maeght, Paris.
Bild: 52 x 67,5 cm.
Blad: 58,8 x 78,8 cm (Arches).

LITTERATUR:
Mourlot CS 7.

Pale time staining, discolouring alongside edges of sheet (from frame). Minor handling creases. A small crease to upper left corner. Creases to lower edge/margin of sheet (just below the signature). The lower deckled edge with small defects. Left and right edges possibly slightly trimmed. Colours attenuated.
Framed.

If you have any questions, please, contact lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.

Marc Chagall (1887–1985)

Slagauktion

Moderna & Nutida våren 2024

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Bild: 52 x 67,5 cm.

LITTERATUR:
Mourlot CS 7.

Framed.

Marc Chagall (1887–1985)

Slagauktion

Moderna & Nutida våren 2024

Moderna & Nutida våren 2024

TISDAG 21 MAJ KL 11.00
Svensk Konst 1 - 167
Internationell Konst 168 - 298

ONSDAG 22 MAJ KL. 11.00
Silver 299 - 349
Smycken 350 - 406
Glas 407 - 445
Keramik 446 - 511
Mattor 512 - 535
Möbler & Design 536 - 756
Klockor 757 - 775

I visningen av vårens stora auktion Moderna & Nutida samlas några av de mest inflytesrika konstnärerna och formgivarna från 1900- och 2000-talet. En upptäcktsresa från Jonas Bohlins och Axel Einar Hjorths mest ikoniska möbelsiluetter till konstnären Jim Dines utmanande tilltal och Lena Cronqvists inåtblickande reflektioner. Konstnärliga verk som bara blir mer spännande ju mer man umgås med dem, som fortsätter väcka frågor och tankar.

Antal besök: 1 311