691. 3501552. OLE WANSCHER. "T-chair", stolar, sex st., AJ Iversen, Danmark, 1960-tal, jakaranda, sitsarna klädda i svart läder.
Fyra stolar etikettmärkta Snedkermeister A.J. Iversen Köpenhavn. Höjd 79, sitthöjd 43 cm
HISTORIK
Modellen formgiven 1958 och ställdes samma år på Köpenhamns snickarlags möbelutställning.
LITTERATUR
Jämför Dansk Møbelkunst gennem 40 aar: 1957 - 1966, sid 56-57.
Bruksslitage, sitsarna med slitage och skador, torr stoppning.
För frågor och konditionsrapport vänligen kontakta ulrika.ruding@auktionsverket.se eller christofer.wikner@auktionsverket.se.
HISTORIK
LITTERATUR
I visningen av vårens stora auktion Moderna & Nutida samlas några av de mest inflytesrika konstnärerna och formgivarna från 1900- och 2000-talet. En upptäcktsresa från Jonas Bohlins och Axel Einar Hjorths mest ikoniska möbelsiluetter till konstnären Jim Dines utmanande tilltal och Lena Cronqvists inåtblickande reflektioner. Konstnärliga verk som bara blir mer spännande ju mer man umgås med dem, som fortsätter väcka frågor och tankar.