46. CARL GOEBEL. akvarell på handgjort papper, runt 1890.

46. 429160. CARL GOEBEL. akvarell på handgjort papper, runt 1890.

Carl Peter Goebel (1824/02/26 Wien - 1899/10/02 Wien); signerad inramat i passepartout bakom glas, gammal inramning. Dimensioner ungefär ram 55 x 68,5 cm, Passepartout 34 x 48 cm. Goebel representerades som en respekterad artist i samlingar av greven av Chambord, Prince Schwarzenberg och greve Lichnowski.

Gott skick.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Gott skick.

Katalognr
46

14. Auktion - Sommer 2016

Antal besök: 1 010