EXPERTIS
Philippe Nusbaumer, författare till Jacques Linard Catalogue raisonné de l'œuvre peint,
Stéphane Pinta, Cabinet Turquin, Paris
Vi är tacksamma för Philippe Nusbaumers hjälp med att katalogisera denna målning från foton.
PROVENIENS
Sannolikt från M. de Mortain's samling, vid hans försäljning i Paris 5 feb. 1776, nr 50 (med måtten 22 pouces by 27 pouces, vilket är ca 59 x 72 cm):
Sannolikt från Prince de Conti's samling, vid hans försäljning i Paris, 8 ap. 1777, nr 519; "des instruments de musique , des coquilles et autres objets peints sur une toile de 22 pouces de haut sur 27 pouces de large" såld för 28 livre till Pierre Remy (experten).
Målningen från Prince de Conti-försäljningen ritades av i marginalen i auktionskatalogen av Gabriel de Saint Aubin, (se illustrationen nedan).
Louis de Bourbon (1716-1776), Prince de Conti, var en av sin tids viktigaste samlare. Han var särskilt intresserad av konst och konsthantverk men också av snäckor och musik.
LITTERATUR
Philippe Nusbaumer, Jacques Linard Catalogue raisonné de l'œuvre peint, 2006, p.143-144, ill.10.
Dubblerad, retuscher.
Vid frågor kontakta: ulrica.tillander@auktionsverket.se.
EXPERTIS
PROVENIENS
LITTERATUR
Dubblerad, retuscher.
AUKTIONSORDNING
TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491
ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623
ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848