831. PETER VAN DER FAES KALLAD PETER LELY (1618-1680). Tillskriven, Porträtt av dam i grön klänning.

831. 3140618. PETER VAN DER FAES KALLAD PETER LELY (1618-1680). Tillskriven, Porträtt av dam i grön klänning.

olja på pannå, 39,5 x 30 cm.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Elleholms Hofgård, Blekinge, sannolikt från 1920-talet,
vidare i arv till nuvarande ägare

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Allhems förlag, Malmö, 1968, Blekinge, avbildad i färg på sidan 304f och omnämnd på sidan 306.

Färgbortfall, smärre retuscher.
Vid frågor kontakta: ulrica.tillander@auktionsverket.se.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

olja på pannå, 39,5 x 30 cm.

EXPERTIS

PROVENIENS

LITTERATUR

Klassiska & Asiatiska dec 2023

AUKTIONSORDNING

TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491

ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623

ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848

Antal besök: 979