olja på pannå, 39,5 x 30 cm.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Elleholms Hofgård, Blekinge, sannolikt från 1920-talet,
vidare i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Allhems förlag, Malmö, 1968, Blekinge, avbildad i färg på sidan 304f och omnämnd på sidan 306.
Färgbortfall, smärre retuscher.
Vid frågor kontakta: ulrica.tillander@auktionsverket.se.