olja på pannå, 30,5 x 23 cm, med tillagt monogram CD (för Cornelis de Heem)
EXPERTIS
Stéphane Pinta, Cabinet Turquin, Paris
PROVENIENS
Stede Hill auktion (enligt etikett på baksidan),
Konstmarknaden i London (enligt Caretto),
Privat konstsamling, Turin, Italien,
vidare i arv till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Galleria Luigi Caretto, Turin, utställningen Maestri Fiamminghi ed Olandesi del XVI-XVII secolo, 2002.
Restaurerad.
Vid frågor kontakta: ulrica.tillander@auktionsverket.se.
EXPERTIS
PROVENIENS
UTSTÄLLD
Restaurerad.
AUKTIONSORDNING
TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491
ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623
ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848