789. CARL HOLSOE (DANMARK, 1863-1935). Interiör.

789. 3153252. CARL HOLSOE (DANMARK, 1863-1935). Interiör.

Olja på duk, 55 x 58 cm. Signerad C.Holsöe

Den danske konstnären Carl Holsøe föddes år 1863 på Jyllands östkust i staden Århus. Han växte upp under en tid i snabb utveckling, där industri och städer utvidgades och förändrades. Fadern i hushållet, Niels Peder Christian Holsøe, var arkitekt och hans hus byggdes för det mesta i den allt mer etablerade murstensarkitekturen. Som nittonåring började Carl Holsøe studera vid Konstakademin i Köpenhamn vilket efter två år följdes av studier i konstnären Peder Severin Kröyers privata konstnärsskola, Kunstnernes Frie Studieskoler.

Ett nytt borgerskap med en ny livsföring etablerades i städerna och större våningar byggdes, liksom sommarboenden för rekreation och sommarnöje uppfördes längs kusten. Det borgerliga hemmet blev en viktig plats, en plats med en tydlig rumsindelning mellan det privata och det sociala, och där tingens betydelse växte. Genom en större växande kommers och import kunde fler människor förgylla sina hem och samla på föremål långväga ifrån. Möblemang i rummen fick utöver sin funktion, representativa betydelser.

Undervisningen under den etablerade konstnären Kröyer ledde Holsøe till ett friare måleri. Men till skillnad från skagenmålarens inriktning, som var människans leverne utomhus, så blev blev det interiörer som Holsøe tog sig an som livsuppgift att gestalta. Skildringen av det naturliga solljusets föränderlighet och påverkan på motivet förenade honom dock med mästaren Kröyer. Och denna förening är, trots skilda motivval, påtaglig.

Större delen av Holsøes oeuvre skildrar således vackra, kontemplativa rum i skira färger.. Hemmen är borgerliga och välmöblerade med mahognymöbler, porslin och lätta textilier. Ofta är en kvinna gestaltad bakifrån, försjunken i en stilla aktivitet, såsom läsning eller handarbete. Närheten till naturen är påtaglig genom ofta dolda ljusinsläpp vilket ger ett skirt, behagligt ljus över rummet. Inte sällan är det gryningen som försiktigt väcker hemmet. Ihärdighet, motivval och ljussättning förenade Holsøe med sin vän, den likasinnade konstnären Vilhelm Hammershøi. De båda konstnärernas inspiration kan utöver sin samtids interiörer, härledas till den holländska guldålderns interiörmåleri, i vilket bruksföremål lyfts fram som en central del av verket tillsammans med en på håll, betraktad kvinna.

Verket “Interiör” är ett fantastiskt exempel på Holsøes interiörer. Fokuset ligger mot kortsidan i ett vackert noggrant möblerat rum med en representativ karaktär. Varje ting har sin plats och dekorativ funktion. Vackert blåvitt porslin är placerat över dörren, och vägglystern med sina prismor är omgärdad av tavlor. Under arrangemanget står en vacker byrå i mörkt träslag på vars skiva står en blomma, en vas och en kanna. Den behagliga färgtonen i rummet blir som avbrutet av ett skirt skuggspel som syns på den vita dörren. Ljuset som även träffar det mörka, blankpolerade trägolvet väcker en nyfikenhet till att röra oss vidare.

Dessa vackra interiörer har en tidlös karaktär samtidigt som de berättar mycket om sin tids smak och leverne. Det är på samma gång både intressant och vackert. Ett fängslande måleri som tillför skönhet och stillhet.

Krackelyrer. Ytsmuts.
För vidare information, vänligen kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.com.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Krackelyrer. Ytsmuts.

Klassiska & Asiatiska dec 2023

AUKTIONSORDNING

TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491

ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623

ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848

Antal besök: 2 521