787. BERTEL THORVALDSEN (1770-1844). Backantinna och satyr.

787. 3170293. BERTEL THORVALDSEN (1770-1844). Backantinna och satyr.

Carraramarmor, 48 x 77 cm, monterad i marmorerad träram, 70 x 98 cm. Signerad THORVALDSEN. F.

Jämför "Bacchantinde og en satyr" marmorrelief inventarienummer A354, 46,5 x 78,3 cm, respektive gipsrelief inventarienummer A355, 47 x 78,8 cm, i Thorvaldsens Museum, Köpenhamn

PROVENIENS
Skulptören Bertel Thorvaldsens sterbhus
Auktion Thorvaldsens Museum, Köpenhamn, 1 oktober 1849, nr 10, "En Bacchantinde hæver en Drueklase, efter hvilken en lille Satyr griber". Inköpt för 500 Riksbank Daler av friherre Carl Fredrik Axel Bror von Blixen-Finecke (1822-1873), Dallunds slott, Fyen, Danmark
Genom arv hovjägmästare friherre Fredrik von Blixen-Finecke (1847-1919), Näsbyholms slott, Gärdslövs socken, Malmöhus län.
Genom köp rektor Nils Buhre (1878-1948), Skurup, Skurups socken, Malmöhus län.
Genom köp 25 oktober 1935, godsägare Johan Lachmann (1888-1939), Charlottenlunds slott, Snårestads socken, Malmöhus län.
därefter genom arv till nuvarande ägare.

LITTERATUR
Just Mathias Thiele: Om den danske Billedhugger Bertel Thorvaldsen. Tilligemed en historisk ordnet Fortegnelse paa de Arbeider, han har udført, Köpenhamn 1849, sidan 53, motivet "En Bacchantinde med en lille Faun" upptaget under år 1833.
Fædrelandet, nr 188, 15 augusti 1849, artikel som annonserar att en auktion ska hållas på Thorvaldsens Museum, där reliefen omnämns.
Fædrelandet, nr 234, 8 oktober 1849, referat angående resultatet för auktionen på den 1 oktober på Thorvaldsens Museum, där reliefen och köparen omnämns.
Berlingske politiske og Avertissments-Tidende, nr 239, 9 oktober 1839, referat angående resultatet för auktionen på den 1 oktober på Thorvaldsens Museum, där reliefen och köparen omnämns.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Skåne, Stockholm 1920-1922, sidan 83, avbildad i yttre salongen på Näsbyholm; sidan 85, omnämnd.

Sedan 1800-talets första hälft har Bertel Thorvaldsen (1770-1844) ansetts vara en av sin tids viktigaste och mest inflytelserika skulptörer. Thorvaldsen föddes år 1770 i Köpenhamn och antogs redan vid elva års ålder till den danska konstakademin, Det Kongelige Danske Kunstakademi. Hans talang gav honom Kunstakademiets stora guldmedalj samt dess resestipendium vilket tog honom till Rom år 1797. Dagen då Thorvaldsen anlände dit, till tidens absoluta kulturella centrum för den klassiska konsten och dess bildning, kallade han som sin andliga födelsedag. I den eviga staden kom Thorvaldsen att bo och verka större delen av sitt liv, fram till 1838.

Thorvaldsen verkade som skulptör inom nyklassicismen och hade en stor ateljé i staden. I stilen, som bygger på harmoni, balans och upphöjda mänskliga ideal, inte sällan speglade i antikens mytologi, skapade han en rad mästerverk; statyer, reliefer, porträtt och monument. I Rom kallade han sig för Alberto, och därför syns initialerna AT (Alberto Thorvaldsen) på några av hans skulpturer. Detta namn blev vida känt och han fick med tiden uppdrag från kungliga beställare och furstehus i Europa. Thorvaldsen var den främsta konkurrenten om Antonio Canovas ära (1757-1822) och sedan, efter den venetianske mästarens död, som den viktigaste skulptören i Europa, själv mentor för ett stort antal unga mycket begåvade konstnärer. Thorvaldsen och Canova förändrade själva idén om skulptur och dess tekniker för att skapa konstverk som inspirerade deras samtida och generationer av deras efterföljare.

Thorvaldsens graciösa verk, "Backantinna och satyr", med sina fängslande mytologiska narrativ, har varken förr eller senare slutat att imponera och förföra. De tillför ståndaktighet och den klassiska konstens tidlösa skönhet till en omgärdande arkitektur. Den aktuella, mästerligt skapade marmorreliefen, föreställer en backantinna och en satyr som lekfullt blir matad av druvor. Backantinnan ingår i den nöjeslystna kretsen kring Bacchus, den grekiska mytologins vingud. I Thorvaldsens museum återfinns två närmast identiska versioner med auktionens relief; en utförd i gips och en i marmor, vilka är utgör pendang till reliefen “Pan och en satyr”, inventarienummer A352, i Thorvaldsens museum.

Den aktuella versionen som Stockholms Auktionsverk har äran att förmedla, är inköpt från Thorvaldsens kvarlåtenskap, i samband med den auktion som anordnades 1 oktober 1849 på Thorvaldsens Museum i Köpenhamn. I förteckningen över föremålen som försåldes är reliefen upptagen som nummer 10, "En Bacchantinde hæver en Drueklase, efter hvilken en lille Satyr griber", vilken inköptes av friherre Carl Fredrik Axel Bror von Blixen-Finecke (1822-1873). I tidningen Fædrelandet, den 8 oktober 1849, gavs följande referat av auktionen:

"Auctionen i Thorvaldsens Museum over endel af hans Værker og Efterladenskaber, der ifølge Museets Formaal af dets Bestyrelse ere udskudte, er begyndt i Formiddags. Af de fuldendte Marmorværker bleve de fleste solgte, og navnlig Reliefferne til gode Priser. Statuen “Mercur, som Argusdræber”, blev kjøbt af den spanske Minister, Hr. de Cuëto, for 2000 Rbd., og “Amor, som støttet paa Buen seer mod Himlen”, solgtes for 1250 Rbd. Kjøberen antoges at være Etatsraad Suhr, til hvem nok ogsaa Basrelieffet, “Gratierne, som lytte til Amors Sang”, kjøbtes for 1600 Rbd. Af de øvrige Relieffer i Marmor kjøbtes “Natten” af Capt. Brygger Jacobsen for 580 Rbd., “Amor, der skriver Jupiter Love” og “Pan, der lærer en Satyr at spille Fløite”, af Hr. de Cuëto; “Amor kjærtegnende Hunden” og “Amor virkende et Net til at fange Psyche” af Kmherre Scavenius; “en Bachantinde hævende en Drueclasse” af Baron Blixen-Finecke; “en ung Pige flettende en Blomsterkrands” af Consul Hage; “Amor kjærtegnende en Svane” af Dr. Poulsen til England og “3 svævende Engle” af Sir H. Wynn; Derimod blev “Ganymed, som giver Ørnen Drikke”, (Statue) 2 Relieffer og “en Camin med Amoriner og Caryatider” i Relief ikke solgte, fordi den fastsatte Pris ikke kunde opnaaes. Af de ufuldendte Arbeider indkjøbtes flere for Museets egen Regning af samme Grund. Mange af Gibsafstøbningerne gik til Paris, hvorfra en Agent er sendt hid i Anledning af Auctionen. Vi antage, at man i Formiddag kun er kommen til Ende med Thorvaldsens egne Værker i Gibs."

Verket är skapat med en genialisk konstnärlig precision. Texturerna är nästintill kännbara och den mjuka rörelsen, så precis återgiven i det hårda materialet. Ett mycket representativt verk i Thorvaldsens oeuvre. I Rom hedras idag Thorvaldsen genom Piazza Thorvaldsen, i norra kanten av Villa Borghese, och i sitt hemland, när han återvände till Danmark som en hjälte, lät man uppföra Thorvaldsens museum, Danmarks äldsta museum.

Ytsmuts, mindre tillverkningsdefekter, nedre kanten med enstaka nagg och skrapmärken.

Surface dirt, lower edge above the frame with some minor nicks and scratches.
Some dark spots in the marble.

För vidare information samt transportfrågor kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.com.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS

LITTERATUR

Klassiska & Asiatiska dec 2023

AUKTIONSORDNING

TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491

ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623

ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848

Antal besök: 10 851