637. HELMER OSSLUND. "Höstkväll, Nordingrå".

637. 3131945. HELMER OSSLUND. "Höstkväll, Nordingrå".

Olja på duk uppfodrad på pannå 100 x 166 cm. Signerad Helmer Osslund.

UTSTÄLLNINGAR
Pittsburgh, Carnegie Institute, 1935.

Norrlandsmålaren Helmer Osslund föddes år 1866 i Tuna Socken, nära Sundsvall i Medelpad. Efter studentexamen åkte han till USA för att efter ett år återvända till Europa. Han arbetade som dekormålare vid Gustavsbergs porslinsfabrik och fann sedan sitt kall - måleriet. Innan de norrländska vyerna tog över hans produktion var han en konstnär som med en stor entusiasm och nyfikenhet sökte inspiration på många håll i världen. Han kan utan överdrift tillskrivas begreppet kosmopolit. År 1894 gjorde han en längre resa med nedslag i bland annat Frankrike, Danmark, Belgien, Tyskland, Holland och England.
Osslund mötte åter det norrländska landskapet 1898 och inledde då sin livsuppgift. Han gav sig ut på strövtåg, på jakt efter perfekta utsiktspunkter och blickfång, med lätt smörpapper och färgpalett i sin väska. Han undersökte den gröna Höga kusten i Ångermanland, följde de stora mörka älvarna inåt land och utforskade de ljusare fjällen i Jämtland och Medelpad. I sitt måleri lyckades han utöver avbildandet, även ta tillvara på naturmystiken, som dels fanns nedärvd hos honom, men som även var på tapeten vid sekelskiftets romantiska strömningar. Detta kom till uttryck genom utsikter i skymningsljus, dramatiska färgkontraster, och genom dekorativa inslag.
Från de höga utsiktspunkterna runt Nordingrå hade Osslund milsvid utsikt och motiven kunde varieras i det oändliga och konstnären mötte aldrig samma vy två gånger. I ”Helmer Osslund” (1937) beskriver Nils Palmgren konstnärens dragning till Ångermanlands skärgård och i synnerhet trakten vid Nordingrå: "den svenskbottniska kustens kanske fagraste smycke, utmärkt av stolta och vilda, urtida eruptivberg, väna fjordar och smala, fantasifulla insjövatten. Osslund har, då han målat dessa trakter, spelat på ett blidare instrument än eljest och även använt en mildare palett med dominanter mest i gråblått och svartgrått. Ofta har han här sökt fånga den ljusa, nordiska sommarnatten med silverstrimma över vattnen och guldiga molnflikar, som båda den kommande dagen, eller senhöstkvällen med dess dämpade ljusflöden och dess kontraster mellan mörk barrskog och gyllene lövfång".
Det aktuella katalognumret “Höstkväll, Nordingrå” visar på Osslunds skicklighet att hantera färger på ett sätt som skapar harmoni och dramatik på samma gång med de mörka gröna bergen som omfamnar vattnet med sina ljusa blåa nyanser. Konstnären visar också skickligt hur han leker med perspektivet där vi i vänster förgrund känner oss nära motivet med bergknallen i framkant för att sedan öppna upp hela kompositionen med den vidunderliga utsikten som hans älskade Nordingrå bjuder på.

Helmer Osslund (1866–1938)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

UTSTÄLLNINGAR

Helmer Osslund (1866–1938)

Klassiska & Asiatiska dec 2023

AUKTIONSORDNING

TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491

ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623

ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848

Antal besök: 5 709