447. C.F CARLMAN, ring/brosch/clips, platina, Stockholm 1937, dekor av gammalslipade diamanter, totalt ca 2,5-2,75 ct, varav centersten ca 0,85 ct.

447. 3058252. C.F CARLMAN, ring/brosch/clips, platina, Stockholm 1937, dekor av gammalslipade diamanter, totalt ca 2,5-2,75 ct, varav centersten ca 0,85 ct.

Smycket går att bära som brosch, ring samt som 1 par clips. Ringstorlek ca 17,5 mm, broschens längd 46,52 mm, totalvikt 17,2 g

UTSTÄLLD
"Ur Smyckesamlarens Skrin", Hallwylska Palatset, år 2014.

Lätt bruksslitage, mittparti saknar 1 liten diamant.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

UTSTÄLLD

Klassiska & Asiatiska dec 2023

AUKTIONSORDNING

TISDAGEN DEN 5 DECEMBER KL 11.00
Antika möbler och konsthantverk 1 - 113
Kuriosakabinettet 114 - 161
Orientaliska mattor & textilier 162 - 208
Silver 209 - 287
Klockor 288 - 301
Smycken 302 - 491

ONSDAGEN DEN 6 DECEMBER KL 11.00
Asiatisk konst och konsthantverk 492 - 623

ONSDAG DEN 6 DECEMBER KL 14.00
Konst, teckningar och grafik 1800-tal 624 - 808
Svenskt äldre måleri 809 - 821
Old Masters 822 - 848

Antal besök: 815